Prowadzący samochód ma w obowiązku nie zapominać, że stan opon to bezpieczeństwo na drodze

Większość z nas chyba zgodzi się z tym, że pewność i spokój podczas jazdy autem zależy w dużej mierze od opon . Opony są niejako niezwykle ważnym i jedynym detalem łączności samochodu z nawierzchnią.

Kluczową funkcję odgrywa przede wszystkim dobór adekwatnych opon, skorelowanych według danych od producenta marki naszego auta. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę aby wybrane przez nas kormoran ogumienie było (więcej na ) wysokiej jakości i aby opony charakteryzowały się optymalnymi osiągami, odpowiednimi dla naszego pojazdu. Opony (opony do samochodów terenowych) dominujących na rynku marek to głównie zapewnienie w obszarze pewności i spokoju w trakcie jazdy. Odpowiednie używanie opon to użytkowanie ich zgodnie ze specyfikacją podaną dla określonego typu opon.

Jeśli bezpieczne warunki jazdy zależą w dużej mierze od typu opon zamontowanych w samochodzie, to tak samo nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy silnie uwarunkowane jest ich stanem.

opony

Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com

Prowadzący samochodem dla własnego dobra muszą kontrolować stan napompowania w swoich oponach, prawidłowo raz na miesiąc, a przy tej okazji, kontrolować również głębokość bieżnika oraz zwrócić uwagę na jego wypaczenia lub nierówne zużycie. Jazda z za niskim ciśnieniem w ogumieniu staje się nie tylko zagrożeniem. Taka podróż z za niskim ciśnieniem sprawia, że opony się przegrzewają a w konsekwencji mogą spowodować zniszczenie wewnętrznych części opon (np zobacz).

Dodatkowo jazda na oponach z za niskim ciśnieniem spowodują nie tylko dodatkowe wydatki wynikające z potrzeby częstej wymiany częściej zużywającego się ogumienia. Takie opony – szczegóły w podanym źródle – mają zasadniczo wydłużony odcinek i czas zatrzymywania się, gorszą dokładność kierowania i gorszym panowaniem nad samochodem.

Zbyt mocno napompowane opony mogą z kolei spowodować przedwczesną i nieregularną amortyzację opon a w konsekwencji zmniejszyć odporność ogumienia na uderzenia. Podczas jazdy opony nagrzewają się, w oponach podwyższone zostaje ciśnienie powietrza. W związku z tym opony michelin raczej nie należy pompować gdy będą ciepłe. Bezusterkowe i trwałe ogumienie pirelli umożliwiają dobrą przyczepność opon, a więc podnoszą bezpieczeństwo jazdy kierowców i pasażerów.