Składniki umundurowania – najróżniejsze mundury oraz części wyposażenia

Na terenie zarówno świata, jak i naszego kraju obecne są różniące się między sobą formacje wojskowe i umundurowane. Ich cechą wyróżniającą jest to, że ich członkowie noszą mundury. To właśnie mundur umożliwia odróżnienie członków tych grup od pozostałej części obywateli. Jakie są cechy charakterystyczne rozmaitych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?

WGL

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej znaną formacją umundurowaną jest bez najmniejszych wątpliwości wojsko. Nie da się tutaj jednak mówić o specyficznym wzorze munduru.

Jeżeli są jakieś fascynujące Cię pytania na przedstawiany temat, to wejdź na omówienie, ono z pewnością Cię zainteresuje.

Określone typy wojsk mają bowiem inne ubrania służbowe. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej charakterystyczne uważane są wojska lotnicze, których umundurowanie ma typowy stalowy kolor. Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem wojsk lotniczych jest tak zwana mewka, która umieszczona jest w klapie munduru. To symbol polskiego lotnictwa.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami , które noszą policjanci, które mają zbliżony kolor. Zbliżoną barwę mają także mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od pozostałych służb mundurowych jest ulokowana na ramieniu aplikacja z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Wojskowi do części wyposażenia mundurowego zaliczają różne typy czapek – WGL. Wśród nich znajduje się także furażerka. Furażerka jest małą czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mają wojskowi.

harcerz

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Podobne czapki noszone są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej przed chwilą Służby Więziennej. Duże znaczenie w umundurowaniu mają również buty.

Formacją zakładającą mundur o nieco innym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski inaczej wygląda dla dziewczynek, a inaczej dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódnica, chłopcy rzecz jasna zakładają spodnie. Mundury harcerskie wyróżniają się stalowo – zielonym kolorem. Cechą charakterystyczną są grube skarpety wkładane przez dziewczynki.

Chcesz przeczytać analogiczne publikacje na taki wątek? Ta wiarygodna oferta publikuje właśnie to, czego szukasz.

Wygląd mundurów jest inny w zależności od formacji oraz tego, czy jest on stworzony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach noszących mundury pojawiły się kobiety i póki co nic nie zapowiada tego, by coś miało się zmienić.