Sprawdź sprężyny w zawieszeniu

Miejskie drogi nie pomagają pojazdom. Głównie w czasie zimy zawieszenie może korodować. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skontrolowanie samochodu – można wtedy wstawić nowe sprężyny. Kiedy trzeba sprawdzić zawieszenie auta?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Pomijając temat nierówności na polskich drogach, zima to czas trudny na jezdni. Piasek w połączeniu z ulubionym błotem wpływają korozję. Szybciej jesteśmy zmuszeni zmieniać tłumiki, a również elementy zawieszenia i sprężyny. O tych ostatnich często nie pamiętamy, robiąc tym samym błąd. Zniszczona sprężyna w każdej sytuacji może zawieść.

Sprężyny śruboweZdarza się, że przy przeglądach i naprawach zapominamy o sprężynach śrubowych, chociaż są naprawdę istotnym elementem zawieszenia. Podtrzymują ciężar auta też przy postoju, regulują wysokość prześwitu pod samochodem i magazynują energię. Przede wszystkim łagodzą wstrząsy, kiedy jeździmy po dziurawych jezdniach. Niestety łapią różne zanieczyszczenia.

Powłoka ochronna sprężyny jest niszczona, a goła stalowa powierzchnia oczywiście zaczyna korodować. Jazda od razu robi się niebezpieczna, bo w najbardziej niespodziewanym momencie sprężyna pęknie. Dobrze wiedzieć, że zniszczone sprężyny zmniejszają skuteczność hamulców o około 5%, a na to nigdy nie powinniśmy pozwalać.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Kiedy sprawdzamy zawieszenie?Najważniejsze, że zużycie sprężyn śrubowych jest zależne przede wszystkim od wielkości samochodu, nie od tego, ile jeździmy. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać stan sprężyn i zmieniać je. Powinniśmy wybrać się na punkt pomiarów i sprawdzić geometrię samochodu. Jeżeli jest naruszona, to znak, że należy kupić sprawne sprężyny.

Jak wymieniać sprężyny?Fachowcy w warsztacie nie mają z wymianą większego problemu. Jeśli mimo wszystko chcemy zrobić to na własną rękę, konieczny będzie typowy ściągacz sprężyn. Istotne, żeby nie okazało się raczej, że kupno sprzętu kosztuje więcej niż wizyta w warsztacie. Najważniejsze jest to, że musimy zmienić sprężyny na osi i nie można tego robić po tej samej stronie auta. Warto poszukać wśród części zamiennych – nie mamy obowiązku kupna oryginalnych sprężyn.