W jaki sposób zgodnie z prawem wykonać kasację pojazdu?

Jeśli mamy wóz, który nie nadaje się do użycia, staje się on zbędnym przedmiotem zajmującym przestrzeń, które można wykorzystać do czegoś innego. Najczęściej liczymy jednak na to, że uda nam się uzyskać jakąś zapłatę za zepsute auto. W takim wypadku możemy spróbować sprzedać je komuś lub zezłomować. Kasacja przeprowadzana jest w stacjach demontażu, a cały proces są takie same w całym kraju, bez związku więc czy interesuje nas auto złom Wrocław, Warszawa lub Szczecin – wszystko przebiegnie w ten sam sposób. Jakie kroki trzeba podjąć, by zgodnie z prawem przeprowadzić kasację auta?

złom

Autor: Andrew Malone
Źródło: http://www.flickr.com

Początkowo jeśli zależy nam na sprzedaży warto zadzwonić do kilku stacji demontażu, gdyż ceny mogą się różnić. Poza tym stacja musi mieć zezwolenie wystawione przez marszałka województwa. Jeżeli dotyczy nas kasacja pojazdów gdańsk, trzeba wejść na witrynie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Tak znajdować się musi lista takiego typu placówek. Kiedy trafimy do miejsca nielegalnego, nie będzie ono mogło wydać nam odpowiednich zaświadczeń, przez co pomimo złomowania, nadal będziemy posiadaczami samochodu, więc przykładowo może na nas zostać nałożona kara za niepłacenie OC.

W dodatku nieuczciwy właściciel miejsca kasacji może sprzedać pojazd. Może to prowadzić do wielu niezależnych od nas złych sytuacji. Jeśli jesteśmy pewni, że stacja demontażu ma prawidłowe zezwolenia, należy przygotować dokumenty. Konieczny jest dowód rejestracyjny oraz umowę kupna. Kiedy pojazd to własność firmy należy przegotować wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Oczywiście, jeżeli złomujemy auto, które nie jest nasze przydatne będzie upoważnienie. Za oddanie pojazdu do kasacji możemy dostać kilkaset złotych.

Jeżeli jednak okaże się, że waga jest mniejsza, niż to wskazują wartości w dowodzie rejestracyjnym, będziemy zmuszeni zapłacić karę za każdy kilogram poniżej. Ceny mogą wynieść nawet do 10 złotych. Kiedy jednak wszystko się zgadza, właściciel nie ponosi opłat. Warto wiedzieć, że kara obowiązuje dopiero wtedy, jeśli waga wynosi mniej niż 90% zapisanej w dowodzie.

Wciągający artykuł? Jeśli masz takie przekonanie, to tak samo interesujące zagadnienia przeczytasz także we wpisie (https://www.akumulator24.com.pl/akumulatory-eurostart.html), który jest tutaj!

Po zezłomowaniu dostajemy zaświadczenia. Pierwsze z nich dotyczy faktu przekazania pojazdu do stacji, kolejne to unieważnienie dowodu oraz tablice rejestracyjne.

złomowanie pojazdów

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Wraz z dokumentami trzeba się zgłosić do wydziału komunikacji (np. jeśli dotyczy nas złomowanie pojazdów Poznań, zgłaszamy się do urzędu gminy w Poznaniu). Tam składamy odpowiedni wniosek o wyrejestrowaniu pojazdu. Posiadamy na to 30 dni od otrzymania dokumentów w stacji demontażu. W tym samym czasie nasze OC wygaśnie, a wszystkie nadwyżki będą zwracane. Należy pamiętać jak ważna jest legalna kasacja samochodu.

Nie ociągaj się! Jeśli spodobał Ci się nasz wątek, to czytaj również Producent ALL BALLS następne wiadomości na ten materiał. Stworzyliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Jeżeli przeprowadzimy ją na własną rękę, możemy ponieść wysoką karę, od 10 do aż 300 tysięcy złotych.